Felpörögtek a kerekek: így működött a magyar diplomáciai nagyüzem 2024-ben

2024. december 29. 10:24

Nem csak Szijjártó Péter utazta körbe a Földet, Orbán Viktor is rengeteg találkozót bonyolított a legmagasabb körökkel idén. A cél: a béke. Összeszedtük, mutatjuk!

2024. december 29. 10:24

Nyitókép: Simona Granati - Corbis/Corbis via Getty Images

***

Számos nemzetközi találkozóra került sor 2024-ben, amelyen Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett. Persze Magyarország látta el az Európai Tanács soros elnökségét is július 1. és december 31. között, ami érthető módon szaporította az amúgy sem ritkás találkozókat, de ezt megelőzően is került sor több magas szintű egyeztetésre – nem mindenhol feszültségmentesen.

Február 27-én például azzal a Donald Tuskkal kellett tárgyalnia Orbánnak a V4-ek találkozóján, aki tavaly októberben koalícióban le tudta váltani a Fidesz fő lengyel szövetségesét, a Jog és Igazságosságot (PiS), és aki személy szerint is folyamatosan bírálta Magyarországot – igaz, a találkozón ennél szelídebb hangokat ütött meg, de látszott a törésvonal a cseh-lengyel és magyar-szlovák páros között.

Ezt is ajánljuk a témában

Aztán – egy kis antalyai kitérő után, ahová Recep Tayyip Erdogan török államfő hívta a miniszterelnököt március első napjaiban – március 8-án Mar-a-Lagóban a magyar miniszterelnök és Donald Trump amerikai elnökjelölt között került sor találkozóra. Itt a két politikus egy órán keresztül tárgyalt elsősorban a béketeremtésről. A helyszín önmagában is érdekes, és bír egy kicsi (osztrák-)magyar kötődéssel.

Ezt is ajánljuk a témában

A két (másfél?) békemisszió tekinthető természetesen Orbán Viktor két legfontosabb találkozó-sorozatának.

Az elsőt rögtön a július 1-jétől indult féléves magyar uniós elnökség kezdetén megindította, ugyanis – nyilvános előzetes bejelentés nélkül – Kijevbe utazott július 2-án, egynapos megbeszélésre Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.

Ezt is ajánljuk a témában

Kiderült: erre kérte Orbán Viktor Zelenszkijt (VIDEÓ)

Videó

A magyar kormányfő hangsúlyozta: az EU-elnökség átvétele után az első útja ide vezetett, mert a béke kérdése nemcsak Ukrajnában fontos, hanem egész Európában. Itt vannak a két vezető sajtótájékoztatójának részletei!

Ám amilyen boldog volt Zelenszkij és a nemzetközi sajtó a kijevi találkozó miatt, olyan felháborodással fogadta, hogy a békemisszióhoz bizony a többi fél is kelletik: a miniszterelnök második útja Moszkvába vezetett, július 5-én érkezett az orosz fővárosba, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt.

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt követte az út 7-én Pekingbe, ahol Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott, aki nem mellesleg két hónappal korábban járt Budapesten.

Ezt is ajánljuk a témában

S végül egy washingtoni látogatással zárta le Orbán az első békemissziót, a július 9-i NATO-csúcson, két napra rá pedig ismét Mar-a-Lagóban találkozott Donald Trumppal.

A második „körre” decemberben került sor.

A hónap negyedikén a miniszterelnök eleget téve Ferenc pápa meghívásának a Vatikánba látogatott, ahol természetesen a békéről tárgyalt a Szentatyával.

Ezt is ajánljuk a témában

Majd március 9-én Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel és Elon Musk üzletemberrel tárgyalt Floridában, két nappal később pedig egyórás telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, 12-én pedig Ankarába érkezett, hogy Recep Tayyip Erdogan török államfővel beszéljen.

Ezt is ajánljuk a témában

Mindezek mellett volt még számos nemzetközi találkozó, amelyen a miniszterelnök részt vett; június 25-én és október 22-én például Emmanuel Macron francia elnökkel Párizsban, az Élysée-palotában egyeztetett, előbbi esetben a magyar soros elnökség programjáról, utóbbi alkalommal az európai versenyképességről.

Ezt is ajánljuk a témában

Érdekesség, hogy Macron volt az egyik legkomolyabb európai vezető, aki ha óvatosan is, de kiállt Magyarország és a békemisszió mellett.

Ezt is ajánljuk a témában

Mindeközben Budapest maga is több magas szintű nemzetközi találkozónak, rendezvénynek adott helyt.

Ezek közül az év első felében kiemelendő a harmadik CPAC Hungary („Konzervatív Politikai Akció Konferencia”), amelyre április 25-26-án került sor, és számos konzervatív vezető vett részt rajta, beleértve a tavaly decemberi holland választásokat megnyerő Geert Wilderst, Santiago Abascalt, a Vox spanyol szuverenista párt elnökét, valamint Tom Van Griekent, a flamand jobboldal vezetőjét.

A második felében a magyar uniós elnökséggel összefüggésben került sor nagy budapesti találkozókra.

November 7-én az Európai Politikai Közösség ülése, ahol az európai kontinens országainak vezetői a magyar fővárosban találkoztak, köztük a francia elnök, a német kancellár és így tovább.

S igyanitt került sor az informális EU-csúcsra is egy nappal később, az Európai Unió mind a 27 tagállama és minden EU-s intézmény képviseltette magát.

A magyar soros elnökség eredményeiről, amelyek térségünket érintik, korábban írtunk.

Ezt is ajánljuk a témában

S végül érdemes megemlíteni a Budapesti Nyilatkozatot, amely tizenkét pontban foglalta össze az Európai Unió vezetőinek közös válaszát a gazdasági, geopolitikai és környezeti kihívásokra.

 

Összesen 103 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2025. január 01. 17:42
Tengernyi közpénzből,nulla eredménnyel...😥
csapláros
2024. december 29. 21:46
Úgy elárasztották a mazochista szarfaszú trollok a Mandit, mintha a HVG vagy a 168 Óra lenne. Pedig minden egyes alkalommal bebizonyosodott már, hogy itt SENKI nem vevő rájuk, csakis egy másik szarfaszú, aki hasonló feltűnési viszketegségben szenved, mint a patkányfogó, nemzetáruló, nadrágszíj csattogtató, nemzetáruló diktátoruk, a szövetséges külső liberálnáci ellenség seggnyaló csicskása, a Poloskapeti.
2024. december 29. 15:45 Szerkesztve
Felpörögtek a kerekek---- Szijgyártó meg Orrbánc. Ez csak kettő. Mindig sejtettem, hogy nekik nincs ki mind a négy.....
1esperma
2024. december 29. 15:16
a BÉKEPÁRTI ORBÁN - saját bevallása szerint - annyira békepárti, hogy a hazánkra támadó idegen ellenség ellen sem fogna fegyvert. Viszont miután keleti szomszédunk elfoglalta és magához csatolta négy, keleti megyénket, szívesen folytatna velük béketárgyalásokat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!